wtorek, 22 września 2015

Radziecka baza koło Tarnowa

Wszystkim na hasło „wojska radzieckie w Polsce” kojarzy się raczej Legnica albo Borne Sulinowo. Mało kto wie, że niedaleko Tarnowa w gminie Czarna także mieściła się baza krasnej armii. Była to baza łączności troposferycznej oraz jednostka budowlana. To jedyna radziecka baza wojskowa po tej stronie Wisły. Powstała dopiero w 1985 roku a więc już w schyłkowym okresie poprzedniego ustroju, w ZSRR zaczynała się pieriestrojka, zaplanowane wcześniej bazy nadal jednak powstawały. Budowa toczyła się cały czas jednocześnie z istnieniem jednostki łączności, która cały czas pracowała, na początku w warunkach polowych, później przenosząc się częściowo do budynków. Prace budowlane przerwano w 1990 roku po zmianach ustrojowych w Polsce, część obiektów nigdy nie została ukończona. W 1993 ostatni żołnierze opuścili ją na zawsze. Choć nie wszyscy. Pozostał jeden, który zdezerterował (z pochodzenia Azer) z miłości do miejscowej dziewczyny. Po wielu perypetiach zalegalizował swój pobyt w naszym kraju.
Miejscowa ludność ochoczo handlowała z sołdatami, zwłaszcza deficytowymi w tamtym czasie towarami. A że brakowało wszystkiego to…
To co zostało z radzieckiej bazy miałem okazję zwiedzać i fotografować kilka lat temu. Obecnie pozostałości zostały rozebrane, na co gmina Czarna pozyskała dofinansowanie z UE (ot – rechot historii). Pozostało ujecie wody, z którego korzysta gmina oraz jeden żelbetowy obiekt, w którym planowane jest muzeum.
A że ostatnio dowiedziałem się, że zwiedzanie tego typu miejsc nazywa się anty-turystyką to przypomniałem sobie o bazie koło Czarnej (konkretnie w Żdżarach).

Zobaczcie kilka zdjęć z przed lat (w 2007 roku) 1 komentarz:

  1. Borne Sulinowo: http://zewszystkichstron.blogspot.com/2014/10/borne-sulinowo.html

    OdpowiedzUsuń