Najbardziej wysunięta w głąb Ukrainy część terytorium Polski. Mimo, że w Bieszczadach od kilku sezonów mamy prawdziwe zatrzęsienie turystów, korki i kolejki do restauracji, tu mamy możliwość złapania oddechu od zgiełku, bo na szczęście nie wszyscy turyści z Wetliny czy Cisnej tu docierają. Dogodną bazą wypadową jest Muczne a dla mniej wymagających – Tarnawa Niżna (baza turystyczna) – ostatni zamieszkały punkt na mapie w okolicy.
(Aby powiększyć zdjęcia należy w nie kliknąć)
Kto jest w tym rejonie po raz pierwszy musi oczywiście obowiązkowo odbyć pieszy spacer do Grobu Hrabiny w Siankach oraz źródeł Sanu (tak naprawdę to źródeł jednego z dopływów Sanu). Szlak wiedzie malowniczo wzdłuż granicy przez wysiedlone wioski Bukowiec i Beniowa aż do wspomnianych Sianek. Grób Hrabiny to miejsce niegdyś kultowe i tajemnicze wśród bywalców Bieszczad, zwłaszcza za systemu słusznie minionego gdy teren ten był niedostępny, nadzorowany przez Biuro Ochrony Rządu i wojska MSW, na którym partyjni dostojnicy i turyści dewizowi mogli polować. Można powiedzieć, że te tereny oraz rejon Arłamowa były w niepodzielnym władaniu płk. Kazimierza Doskoczyńskiego, postaci bardzo wpływowej w tamtych czasach.Szlak do źródeł Sanu został już wszechstronnie opisany w przewodnikach, relacjach i blogach, ja natomiast chciałbym opowiedzieć Wam o tym co zobaczyłem w tym roku będąc w Bieszczadzkim Worku, odpuszczając sobie spacer do Sianek, w których byłem już dwa razy (w 2007 i 2011 roku).
Dojeżdżając do parkingu w Bukowcu, zostawiamy pojazd i kierujemy się oznaczoną ścieżką BPN do dwóch cmentarzy i miejsca po cerkwi. Pierwszy to miejsce spoczynku żołnierzy z Wielkiej Wojny – pobliska Przełęcz Użocka (dziś po stronie ukraińskiej) była ważnym punktem strategicznym i toczyły się o nią walki. 100 metrów dalej zaś mamy cerkwisko i stary wiejski cmentarz.
Wszyscy pędzą do źródeł Sanu a tu po niewielkim spacerku zobaczyć można wspaniały widok na góry i klimatyczne świadectwo życia ludzi na tych terenach (do 1946 roku).
Innym miejscem obowiązkowym do zobaczenia są Sokoliki i widok na cerkiew po stronie ukraińskiej. Zostawiamy samochód na parkingu jakieś dwa kilometry do skrętu w stronę dawnej wsi (płatny) i ruszamy pieszo około 4,5 km. Najpierw asfaltem a potem płytową drogą.
Ja poznałem to miejsce z internetów, wcześniej o nim nie wiedziałem. San mocno tutaj meandruje a wraz z nim granica państwa. Po drugiej stronie właściwie także pusto, mieszkańców w 1945 roku wysiedlono. Została cerkiew. I widok na nią jest celem tej wycieczki. Przy dobrej pogodzie cudownie jest posiedzieć na ławce przy końcowym punkcie szlaku. Wyprawę do Sokolików bardzo Wam polecam.
Miejscem, które zostawiłem sobie na kolejny raz to dawna wieś Dźwiniacz Górny także dostępna dzięki ścieżce dydaktycznej BPN.
Choć dziś trudno w to uwierzyć to przed II wojną światową tereny wsi Tarnawa Niżna, Łokcia, Dydlowa i Sokoliki tworzyły ok. 18 kilometrowy pas zwartej zabudowy a w Siankach istniały nawet pensjonaty dla turystów. Do Sokolików dochodziła zaś linia kolejki wąskotorowej dowożącej drzewo do istniejącej do dziś po ukraińskiej stronie linii biegnącej przez Przełęcz Użocką. Dziś te tereny są całkowicie puste a o żyjących tu kiedyś ludziach przypominają jedynie stare cmentarze i studnie.
Więcej ciekawych rzeczy znajdziecie na stronie bloga tutaj:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz