czwartek, 27 października 2016

Okean Elzy w Tbilisi


22 października 2016 roku w Tbilisi, w pałacu Sportu wystąpił jeden z najbardziej znanych ukraińskich zespołów rockowych Okean Elzy. Rozpoznawalny nie tylko na Ukrainie ale właściwie w całym dawnym ZSRR. Ich trasa koncertowa obejmuje wiele miast nie tylko ukraińskich ale także wiele na Białorusi, w Erewaniu grali w czerwcu, no i teraz w stolicy Gruzji. W grudniu wystąpią w Warszawie a w marcu nawet w Nowym Jorku. 
Nie mogło mnie oczywiście zabraknąć na tym wydarzeniu. Zespół istnieje już 20 lat i ma ogromny dorobek – nic dziwnego, że nie znałem wszystkich piosenek jakie były na koncercie – ich twórczością interesuję się dopiero od dwóch lat. Wspaniały, charyzmatyczny glos lidera grupy Sviatosłava Vakarczuka to ogromny atut grupy i jej rozpoznawalność. Podczas Rewolucji Godności na Majdanie dali duży koncert. Lider grupy i część zespołu pochodzi ze Lwowa, choć np. klawiszowiec jest Serbem. 
Pałac Sportu w Tbilisi co prawda nie był szczelnie wypełniony ale ludzi było sporo. Ze 40% publiki to byli Ukraińcy. Powiewało dużo ukraińskich flag. Nie obyło się oczywiście bez odniesień do obecnej sytuacji w kraju pochodzenia zespołu, jedna z piosenek została poprzedzona obszernym wstępem po angielsku dokonanym przez lidera grupy a dedykowanym wszystkim, którzy teraz walczą o swój kraj (do zobaczenia na stronie bloga na facebooku – tu się niestety nie zmieścił https://www.facebook.com/zewszystkichstron/ ). 
Inną piosenkę zespół zadedykował Andrijowi Kuźmie, liderowi grupy Skrabin, który zginą w 2015 roku w wypadku samochodowym. 

Ostatnia piosenka zawierała muzyczne odniesienie do jednego z najsłynniejszych filmów komediowych, znanym w całym dawnym Kraju Rad a dziejącym się w Gruzji - „Mimino”.
A potem były bisy. Cztery. Na pierwszy Okean Elzy wyszedł z dwoma muzykami gruzińskimi i zaśpiewał piosenkę po gruzińsku, co dla Vakarczuka chyba łatwe nie było a co publiczność nagrodziła gromkimi brawami. 

Fantastyczny głos i niesamowita energia jaką ma lider zespołu a także ich ogromny dorobek to niewątpliwie powody dla ktorych warto wybrać się na ich koncert. Jeśli tylko będziecie mieć okazję aby gdzieś ich zobaczyć to polecam! 
PS 
Dzięki temu koncertowi odkryłem na nowo jeden z kawałków Okean Elzy, który chcę Wam serdecznie polecić: 
https://www.youtube.com/watch?v=cqIl7FDeIms 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz