czwartek, 26 marca 2015

Żydowskie

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi już 1541 roku. Malowniczo położona w dolinie potoku Krempna. Wieś zamieszkiwali głównie Łemkowie oraz kilkunastu Żydów. Nazwa wsi wiąże się prawdopodobnie z faktem dzierżawy wioski przez wyznawcę religii mojżeszowej. 
foto - internet 
 Spustoszenie we wsi poczyniła operacja gorlicka w czasie I wojny światowej, miejscowość się jednak podniosła ze zniszczeń choć spadła liczba ludności. Powolną odbudowę przerwała kolejna wojna. W 1944 wieś była objęta działaniami operacji dukielsko – preszowskiej. W rejonie tym trwały ciężkie walki. Ludność została wysiedlona przez niemiecką żandarmerię. Po wojnie właściwie nie było do czego wracać. Stopniowo dawni mieszkańcy wsi wyjeżdżali na tereny sowieckiej Ukrainy. Ostatni zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła” w 1947 na ziemie odzyskane.
Dziś wioska to tylko napis na mapie, powiedzenie, określenie miejsca wśród miejscowych. Pozostał tylko cmentarz, cerkwisko i kilka kapliczek wzdłuż drogi dawnej wsi. Osamotnione ale klimatyczne miejsce. 1 komentarz:

  1. Wszystko ma swój czas. Jest czas ciszy, czas bólu i żalu, ale także czas wdzięcznej pamięci.

    OdpowiedzUsuń