czwartek, 23 października 2014

"Służby Specjalne" Patryka Vegi


Patryk Vega zrobił film naprawdę mocny i chyba faktycznie mocniejszy od „Pitbulla”. Mocniejszy bo bardziej osadzony w wydarzeniach ostatnich lat, które wszyscy znamy z pierwszych stron gazet. Część postaci jest nawet fizycznie podobna do znanych osób. Bez trudu rozpoznamy więc Macierewicza, znanego szefa pewnej dużej telewizji a zleceniodawca naszych bohaterów do złudzenia przypomina Bohdana Klicha. Rozpoznamy też sprawy: dziwna śmierć Barbary Blidy, podejrzane samobójstwo Andrzeja Leppera, zabójstwo byłego szefa sztabu generalnego WP, rzeczy, o których mówiła cała Polska, a które w jakiś tam sposób się zakończyły lub trwają nadal. Patryk Vega w sposób bardzo zgrabny wiąże te zdarzenia i układa w jedną całość. Pokazuje w filmie to o czym ludzie mówią nieoficjalnie, czego w wielu przypadkach się domyślają choć oficjalne wyniki śledztw wskazują na co innego lub nie wskazują na nic.

Niewątpliwie dostało się w sposób wyraźny (i słusznie) Macierewiczowi za rozwiązanie WSI a tragiczne skutki jego poczynań pokazano w filmie w sposób bardzo obrazowy i dobitny. I dobrze.

Nie jest to może przesłanie końcowe ale nasuwa się samo: nie wolno zostawiać samopas ludzi związanych z siłami i służbami specjalnymi, oficerów i funkcjonariuszy. Prawda znana od lat, niestety nie u nas…
https://www.youtube.com/watch?v=masT-nZG-y4

 
W filmie, w epizodycznej roli możemy też zobaczyć ŚP Sławka Opalę w swojej naturalnej roli oficera służb z charakterystycznym, znanym z filmów i wywiadów sposobem mówienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz